İNFORMASYON

TÜRKİYE HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Türkiye, coğrafi konumu sayesinde yüzyıllardır farklı kültürler tarafından zenginleştirilmiş bir bölge olmuştur. Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar Türkiye’nin kaderinde rollerini paylaşmış ve Türkiye’nin tarihi, sanatsal ve kültürel zenginliklerini doğurmuşlardır.

Türkiye, yaş ortalamasının 28.8 olduğu 80 milyonu bulan dinamik nüfusuyla Dünya’daki en büyük 18. ekonomi olmuştur.

Türkiye tırmanıcılar, yürüyüşçüler ve kayakçılar için ideal olan görkemli dağlar; görülmeye değer koylar ve plajlar ile bezenmiş 8 bin km'lik bir sahil şeridi sunmaktadır, Türk mutfağı dünyanın en sağlıklı mutfaklarından biridir.

 • ULAŞIM

  Havaalanı dünyadaki en geniş çevreye sahip uluslararası havaalanlarından biridir. Antalya'daki toplu taşıma araçları geniş bir otobüs ağını, çeşitli demiryolu sistemlerini, fünikülerleri, taksiler ve deniz hizmetlerini içermektedir.

 • PARA BİRİMİ & KREDİ KARTLARI

  Türkiye’nin para birimi Türk Lirasıdır.
  American Express, Diners, MasterCard ve Visa gibi büyük kredi kartları büyük oteller, araba kiralama şirketleri ve büyük mağazalarda kabul edilmektedir.

 • BANKACILIK VE PARA DEĞİŞİM İMKANLARI

  Para birimi Türk Lirası'dır. Yabancı para, bankalar tarafından iş günlerinin (09: 00-17: 00 pazartesi - cuma) yanı sıra oteller ve döviz büroları tarafından da değiştirilebilir. Döviz kurları her gün Merkez Bankası tarafından belirlenir. Tüm büyük kredi kartları otellerin, restoranların ve mağazaların çoğunda kabul edilmektedir. ATM’ler şehir genelinde ve havaalanında birçok noktada mevcuttur.

 • RESTORANLAR VE TÜRK MUTFAĞI

  Antalya'da, mükemmel ulusal yemeklerden birinci sınıf uluslararası yemeklere kadar uzanan geniş bir yelpazede restoran seçenekleri bulunmaktadır. Geleneksel Türk yemekleri, taze sebzelerle hazırlanan birçok spesiyalitesi ile ünlüdür. Bu toplantı için ayrılmış otelin çevresinde kaliteli restoranlar ve fast food mağazaları vardır.

 • TELEFONLAR

  Toplantı salonunda ve şehirde ödemeli telefonlar ve kontörlü telefonlar mevcuttur.

 • VİZE

  Dünyanın dört bir yanından 108 ülke vize işlemleriyle vakit kaybetmeden Türkiye’yi ziyaret edebilmektedir.

 • ELEKTRİK

  Türkiye'de elektrik güç kaynağı 220 volttur.

 • YEREL ZAMAN

  Türkiye GMT + 2 (GMT = Greenwich Ortalama Saati) zaman diliminde bulunmaktadır.

 • SİGORTA

  Konferans katılımcıları, Konferans Düzenleyicileri tarafından sağlanan herhangi bir sigorta (seyahat, tıbbi, kaza veya sorumluluk) kapsamına girmez. Konferans Düzenleyicileri, konferansa veya konferanstan seyahat ederken, veya konferans sırasında herhangi bir katılımcının veya eşlik eden kişinin ya da diğer bir kişinin maruz kaldığı kayıp veya hasarlardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Katılımcıların kendi seyahat sigortalarını almaları ve kişisel poliçelerini kişisel eşyalarını kapsayacak şekilde genişletmeleri önerilir.

 • ALIŞVERİŞ

  Türkiye'ye yapılan gezinin en keyifli bölümlerinden biri, zengin Türk el sanatları çeşitleriyle alışveriş yapmaktır. İstanbul, Kapalı Çarşı'nın yanı sıra modern alışveriş merkezleriyle bir alışveriş cennetidir. El yapımı takı, halı, kilim, tekstil, pirinç ve bakır ürünler ülkenin tipik el sanatları örnekleridir.

ANTALYA HAKKINDA

Antalya Türkiye’nin güneybatısında Akdeniz kıyısında bulunan bir şehirdir, ve şehir merkezi de Antalya ilidir. Kayalık kıyılarında bulunan Antalya’nın çevresi dağlarla çevrilidir.

1970’lerde başlayan kalkınma ve yatırım çalışmaları şehri küçük bir kasabadan bir milyona yakın nüfusu olan bir şehre dönüştürmüştür. Antalya, yıllık % 3'ün üzerindeki nüfus artışı ile Türkiye'nin en hızlı büyüyen büyük şehridir ve eğlence ve turizm alanlarında büyük bir merkez haline gelmiştir.


Günümüzde Kaleiçi olarak bilinen şehrin tarihi kısmı büyük çoğunluğu yıkılmış olan 2 duvarla çevirilidir. İç duvar, limanı yarım daire şeklinde çevreler.

Restorasyonun sonucu olarak Kaleiçi misafirhaneler, barlar, mağazalar ve restoranlarla önemli bir turistik merkez olurken Roma limanı modern ve iyi donanımlı bir marina haline getirilmiştir.
Günümüzde kalan şehir, Hadrian Kapısı ve kuleleri, limana bakan geniş kule ve liman duvarlarının birkaç parçasının yanı sıra birkaç kale burcunu içerir. Duvarlardan biri yat limanını, diğeri ise at nalı şeklinde şehri çevrelemektedir. Kale Kapısı Meydanındaki kule kalıntılarından biri artık saat kulesi olarak kullanılmaktadır. Kent surlarına girişi sağlayan dört kapı bulunmaktadır.
Günümüze kadar ayakta kalan tek şehir kapısı, Pamfilya'nın en cazip kısmı olan, her iki tarafından da bir kule tarafından korunan Hadrian Kapısı olarak da bilinen Üçkapılardır. İmparator Hadrian'ın M.Ö. 130'da şehre yaptığı ziyareti onurlandırmak için inşa edilen kapı sütunları dışında tamamen saf beyaz mermerden yapılmıştır. Rölyefleri ve oymaları olağanüstüdür.
1922 yılında Süleyman Fikri Erten tarafından kurulan ve ilk olarak eski kentteki Alaaddin Camii’nde, daha sonra Yivli Minarede yer alan Antalya müzesi daha sonra günümüzdeki yerine taşınmıştır. Müzede, mozaikler, Tanrılar Galerisi, Frig süslemeleri ve orijinal Noel Baba olan Aziz Nicholas’ın çene ve kafatası kemik parçalarını içeren bir Hristiyan sanatları odası bulunmaktadır. Etnografi bölümünde İznik seramikleri koleksiyonu, ev gereçleri ve silahlar vardır.
Akseki şehri, Antalya’nın kuzeydoğusunda bulunan Toros Dağlarının yüksek ve sarp bölgesinde bulunur. Kışları daha soğuk ve yaz mevsimi daha sıcak olan Akseki, yükseklik etkisiyle kıyı Akdeniz'e uygun olarak yaz aylarında çok daha fazla nüfusa sahiptir. Uzun yıllardır kıyı Akdeniz’de ve Akseki’de devam eden ve göçebe yaşamın bir modeli olan Yörük göçleri Toros boyunca gözlemlenebilir.
5. yüzyılda Aykırı (Arykandos) Çayı girişinde Phoinikos ismi ile kurulmuştur. 'Finike' isminin bölgeyi bir ticaret merkezi olarak kullanan Fenikeliler' den geldiği tahmin edilmektedir. Bölgenin başkenti Limyra, tarımsal ürünlerin ihracının yapıldığı liman olarak biliniyordu.
Kekova, Kaş-Demre arasındadır. Akdeniz’de bulunan Üçağız Köyü'nden 500 metre uzakta, batık bir şehirdir. Apollonia'daki Kekova Adası'nın kuzey kıyılarında gerçekleşen depremler bir zamanlar araziyi bozarak antik evlerin bazılarının berrak su altına çökmesine ve batık bir şehir yaratmasına neden olmuştur.
Likya'nın doğu kıyı kentlerinden biri olan Kemer’in/Phaselis'in 6. yüzyıl Helenistik Çağının ticari şehirlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Romalılar döneminde piskopos merkezi haline gelmiştir. Üç limandan oluşan doğu Phasellis limanının kalın duvarları hâlâ iyi durumdadır. Phaselis’in yeryüzündeki kalıntılarının büyük çoğunluğu Roma döneminden kalmıştır.
Bu antik kent Antalya'nın 48 km doğusunda yer almaktadır. En önemli özelliği tiyatrosudur. Tiyatro ve sahne, günümüze ulaşan Anadolu'daki Roma tiyatrolarının en iyi korunmuş örnekleridir. Tiyatroda 15.000 seyirci oturabilir. İmparator Antonius Pius (134-164) döneminde mimar Zenon tarafından inşa edilmiştir.
Toplam uzunluğu 1650 metre ve derinliği 65 metredir. Tınaztepe’nin güneybatı yamacında yer almaktadır. Mağara fosil ve faal olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İlkbaharda fosil bölgesine gitmek isteyen biri tekneyle 5 gölden geçmek zorundadır. Sonbaharda su seviyesi azalır böylece aynı galeriden yürüyerek de geçilebilir.

Mağara, son gölden sonra 30 metre alçalarak Büyük Salona ulaşır. Büyük Salon bir gölle sona ermektedir. Tınaztepe Obruğu, Tınaztepe Mağarasının altında yer almaktadır. Obruğun toplam uzunluğu 1550 metre iken derinliği -150 metredir. Su yıl boyunca 20m'lik dikey çukurlarla Düden'e düşer. Şelale kenarından mağaraya girilebilir.
Dünya çapında Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas, Türkiye’nin Akdeniz sahilindeki önemli bir antik Likya şehri olan Patara’da doğmuştur. Patara için zengin bir dönem olan Milattan Sonra 300’lü yıllarda varlıklı bir buğday tüccarının bir oğlu olur ve adını Nicholas koyarlar. Doğumu, göklerden bir hediye, ailesinin dualarının ve adaklarının meyvesi ve fakirlerin kurtarıcısı olarak kabul edilir. Genç yaşlarda bile mucizeler gerçekleştirdiğine inanılır. Bir efsaneye göre, Nicholas eski bir kilise enkazı altında kapanı kısılmıştır. Annesinin dışarı çıkması için attığı çığlıklardan sonra hayatta kalır. Nicholas’a babasının ölümünden sonra fakirlere yardım etmek için kullanmaya karar verdiği bir malikane miras kalır. Hemen hemen aynı zamanlarda Patara'nın en varlıklı adamlarından biri yoksulluğa düşmüştür ve kızlarına çeyiz hazırlamak için bile imkanı yoktur. Nicholas, onlara yardım etmeye karar verdiğinde umutsuzluktan kızlarını satmayı bile düşünmektedir. Nicholas, ailenin onurunu korumak ve gizli kalabilmek için bir akşam gizlice evlerine girer. Aile uyurken, en büyük kızın odasının açık penceresinden içeri çeyizini karşılamaya yetecek miktarda bir çanta altın bırakır. Sabah olduğunda altını bulan kız, bu umutsuz durumdan kurtulacağı için çok mutlu olur.

Nicholas, diğer kız kardeşlere de yardım etmeye karar verir ama pencereleri kapalı olduğu için altını bir çanta içinde bacadan atar. Bu da, Noel döneminde hediyeler dağıtan Noel Baba efsanesini başlatmış olur. Ayrıca bu hikaye Noel Baba’nın resimlerde ve ikonografik tasvirlerde neden altından yapılmış 3 top taşıdığını da açıklamaktadır.
Nicholas, hacı olmak için Kudüs’e gitmiştir. Geri dönüş yolunda, bir gemiyi batmaktan kurtarır. Mucizevi bir şekilde boğulmuş bir denizciyi de hayata döndürür. O günden sonra Aziz Nicholas denizcilerin “Kurtarıcı Azizi” olarak bilinir.

Birkaç yıl sonra Nicholas, Patara’daki evini bırakıp yakınlardaki Myra şehrine taşınır. O sıralarda Myra’nın piskoposu hayatını kaybetmiştir ve yerine kimin geçeceğine karar verilememiştir. En sonunda kasaba sakinleri yerel kiliseye girecek ilk kişinin bir sonraki piskopos olması konusunda karara varırlar. Kiliseye ilk giren Nicholas’tır ve kilise görevini üstlenir. Nicholas’ın mucizeleri 3 generalin hayatını kurtardığı olay da dahil olmak üzere Myra’da da devam eder.
Bir yıl Myra büyük bir kıtlıkla karşılaşır. İskenderiye’den Bizans’a mısır taşıyan bir filo Myra’nın Andriake limanında mola verir. Nicholas limana koşar ve her geminin kendisine bir miktar mısır vermesini talep eder. Denizciler Bizans’a geri döndüklerinde isteksizce Nicholas’a verdikleri tüm mısırların yerlerinde olduğunu görünce şaşkına dönerler.

Çağdaşı pek çok Hıristiyan gibi, Nicholas da İmparator Diocletian ve Licinius’a olan inancı nedeniyle bir süreliğine hapsedilmiştir. 325 yılında Nicholas, Myra'nın piskoposu sıfatıyla Hıristiyanlıkta birtakım teolojik tartışmaları yatıştırmak için düzenlenen bir konsey toplantısına katılır. Bonaventure adında bir kilise görevlisince, Nicholas, konseye giderken hayatını kaybeden ve yenilmek üzere olan üç çocuğu hayata döndürür. Efsaneye göre, öğrencilerin de koruyucu azizi olarak bilinen Nicholas 6 Aralık 343 yılında 65 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Myrianlar, Nicolas’ın aziz anılarını onurlandırmak için bir kilise inşa etmişler ve Nicholas’ı son dinlenme yeri olan bir lahite defnetmişlerdir.
Ariassos, Arykanda, Limira, Olimpos, Patara, Simena (Kaleköy), Termessos, Ksanthos
Yüksekliğin en az 1000 metreyi bulduğu Toros Dağları yaz aylarında bile oldukça serindir ve Antalyalılar ve göçebe Yörükler yazlarını burada geçirirler. Başlıca yaylalar arasında Bakırlı, Fesleğen, Yeşil Yayla ve Saklıkent bulunur.
Kumluca ve Antalya ile Finike arasındaki pek çok koy Kemer, Çamyuva, Belek, Çıralı ve Adrasan gibi Türkiye’nin en ünlü tatil yerlerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehre yakınlıkları düşünüldüğünde Konyaaltı şehrin 3 kilometre batısında, Lara kumsalı şehrin 10 kilometre doğusunda yer alır ve minibüsle ulaşım sağlanabilir.
Kırsal alanda yaşayan göçebeler buğday ve hayvan yetiştirirler, ve bu ürünler yerel mutfağın temelini oluştururlar. Sınırlı olmasına rağmen sahil boyunca yetişen taze sebzeler vardır, ancak iç bölgeye girdikçe buğday ve diğer tahıl ürünleri daha yaygındır. Modern diyeti oluşturan temel yemekler kölle (haşlanmış buğday, fasulye ve nohut), sebze ile sotelenmiş et, domates civesi, hibeş, arapaşı, tandır kebabı ve yerel marmelatlardır.
Antalya’da yerli ve yabancı turistlerin pek çok şey bulabileceği alışveriş merkezleri vardır. Şehir, hayal edilebilir her tür sebze ve meyveden yapılan reçelleri ve marmelatlarıyla ünlüdür. En ilginçleri ise patlıcan, karpuz, bergamot ve turunç marmelatlarıdır. Turizm Bakanlığı'nın ve Kültür Bakanlığı'nın dükkanlarında ve eski kentteki mağazalarda Türkiye'ye özgü hatıra eşyaları ve hediyelik eşyalar da bulunmaktadır. Bölge, doğal kök boyalarla renklendirilmiş Döşemealtı halılarıyla ünlüdür.

ANTALYA HAVA DURUMU:

GÜNDÜZ
Güneşli, Kısa Süreli Yağışlarla
Sıcaklık: 22°C-24°C
Hissedilen: 18°C-20°C
GECE
Açık ve Ilık
Hissedilen: 10°C-12°C
Real Feel: 7°C-9°C